Naujienos
Žurnalas
Klubas
E-Krautuvė
Pradžia » Klubas » Technika » Straipsniai
AudioSolutions Rhapsody 130: skaidru, erdvu, galinga, subalansuota, užtikrinta [47]
Beyerdynamic prieš Sennheiser — pilnaverčio intymaus garso paieška [89]
Vinilo kultas: patefonai (Gramofonas Nr.2, 2001 m.) [9]
Vinilo kultas: galvutės ir priedai (Gramofonas Nr.2, 2001 m.) [6]
Vinilo kultas: Hiroyasu Kondo (Gramofonas Nr.2, 2001 m.) 
Vinilo kultas: Simon York (Gramofonas Nr.2, 2001 m.) [1]
Vinilo kultas: Peter Qvortrup (Gramofonas Nr.2, 2001 m.) [2]
Vinilo kultas: Franc Kuzma (Gramofonas Nr.2, 2001 m.) 
Vinilo kultas: George Cardas (Gramofonas Nr.2, 2001 m.) 
Prijungimo gnybtai (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.) 
  Daugiau »
Parodoje AudioGourmet 2017 – melomanų Kalėdos! [3]
AudioGourmet 2016 dalyviai: koncertų partneriai 
AudioGourmet 2016 dalyviai: Vinilo turgelis [1]
AudioGourmet 2016 dalyviai: Pro1soundstore (Nr.7) 
AudioGourmet 2016 dalyviai: Rūdninkų knygynas (Nr.10) 
AudioGourmet 2016 dalyviai: Digital Audio (Nr.1) [1]
AudioGourmet 2016 dalyviai: Digisound (Nr.8) 
AudioGourmet 2016 dalyviai: Muzikos magijos salonas (Nr.6) 
AudioGourmet 2016 dalyviai: Horn Distribution S.A. (Nr.3) 
AudioGourmet 2016 dalyviai: Rada electronics (Nr.15B) 
  Daugiau »
Žvilgsnis: dinamiškas ir detalus JMlab (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.)
JMlab Cobalt 820
 [1]
Žvilgsnis: taupančiam kinofanui
System Fidelity SF-2305
 [2]
Žvilgsnis: pigi kokybė pagal Cambridge Audio (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.)
Cambridge Audio P500 ir C500
 
Žvilgsnis: Kimber Kable gali pakeisti jūsų sistemą (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.)
Kimber Kable Hero
 [2]
Ekspertai vertina: 4000 litų už CD grotuvą (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.)
Pioneer PD-S06
 [1]
Ekspertai vertina: 4000 litų už CD grotuvą (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.)
Audio Refinement
 
Ekspertai vertina: 4000 litų už CD grotuvą (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.)
Arcam Alpha 8SE
 
Ekspertai vertina: 4000 litų už CD grotuvą (iš žurnalo archyvo, Gramofonas Nr.01, 2001 m.)
Teac VRDS-10
 
Zienger MP3
128/256/512/1024 MB
 [7]
  Daugiau »
AudioGourmet /2008 — kaip jokia kita (papildyta) [2]
Naujoji Muzikos magijos amunicija: Linn, Brinkmann, Acoustic Plan 
Pristatytos Onkyo, Canton, Bose, Metz bei Spectral 2008 metų naujovės [6]
Šiemet High-End paroda Palangoje — gyvesnė ir spalvingesnė [30]
Išrinkta įdomiausia Klaipėdos Hi-End parodos sistema [42]
Kompiuterių gigantas Logitech meilinasi audiofilams? [3]
Denon naujienos — namų kino evoliucija ir dvikanalis renesansas [12]
  Daugiau »
ZONA Music svetainė
Vilnius Jazz
PILOTAS.LT - Architektūra ir kultūra: kasdien
Fotoakademija – profesionali Nikon, Carl Zeiss, Novoflex įranga fotografams
Vinilo kultas: patefonai (Gramofonas Nr.2, 2001 m.)
Mindaugas Jokubauskas
2008 m. rugsėjo 08 d.
Pastaruoju metu Europoje kasmet parduodama apie 4 milijonai vinilinių plokštelių. Panaši padėtis laikosi kone penktus metus. Beveik prieš dvidešimt metų atsiradęs skaitmeninis kompaktinis diskas Amerikoje trylika metų stūmė iš rinkos vinilinę plokštelę. Daug kam atrodo, kad plokštelė yra dingusi iš pasaulinio muzikos horizonto, tačiau jau šešeri — septyneri metai plokštelių pardavimo kiekis nemažėja.

Turint omeny tai, kad per dešimt metų muzikos biznio apyvarta padvigubėjo, o vinilinių plokštelių rinkos dalis jau kuris laikas yra nusistovėjusi, galima teigti, kad plokštelių pardavimas pasaulyje auga. Dar daugiau, plokštelių pirkimui neturi įtakos nei Napster internetiniai portalai, nei baisusis muzikos industrijos ryklių priešas MP3. Šie reiškiniai ir paskatino mus apžvelgti šiandieninę situaciją vinilo plokštelių rinkoje.

Visų pirma norisi pabrėžti vieną svarbų niuansą. Nepaisant visų gražių skaičių, šiandieninė vinilo plokštelių rinka nėra masinė. Galbūt todėl beveik be išimčių šiandien vinilą perka tik dvi grupės žmonių — tie, kuriems itin svarbi skambesio kokybė, ir tie, kurie mėgsta klubinį gyvenimą. Kitais žodžiais tariant, tai — audiofilai ir diskžokėjai. Na, ir jiems prijaučiantys. Šie žmonės nors ir turi šį tą bendro, tačiau yra pakankamai skirtingi. Todėl ir mes šią temą skėlėme į dvi atitinkamas dalis. Neapsiribodami vien savais pastebėjimais ir statistiniais faktais, apklausėme tiesiogiai susijusius su šiuo keistu ir įdomiu reiškiniu žmones. Tai ir žymiausi puikių šiuolaikiškų patefonų gamintojai, ir dauguma žymiausių lietuvos DJ’ų, ir netgi Oscar’ą pelniusio legendinio džiazo muzikanto Herbie Hancock’o grupės narys DJ Disk. Šių žmonių gyvenime plokštelės užima labai svarbią vietą, todėl ir buvo smalsu, kuo jų dėmesį patraukia ši senstelėjusi technologija, kokiai technikai jie patiki savąsias įrašų kolekcijas.

Itin maloniai nustebino gana didelė vinilo grotuvų ir jų galvučių pasiūla Lietuvoje — atstovaujamos beveik visos žymiausios šių produktų gamintojos. Tad pasirinkome keletą įdomesnių modelių ir nuodugniai juos ištyrinėjome.

PATEFONAI

Šiuo metu gaminami dviejų tipų kokybiški patefonai. Šie du tipai atsirado siekiant išvengti nemalonių prieskambių, kurie atsiranda rezonuojant patefono korpusui. Vieni gamintojai šią akustinę problemą bando spręsti kiek galima žemindami rezonansinį dažnį, kiti — ją slopindami ir keldami. Tokiu būdu vieni patefonai būna dideli ir sunkūs, su minkšta ir klampia pakaba, kiti — lengvi, duslūs ir visiškai be pakabos. Pastarajam tipui šioje apžvalgoje atstovauja vienintelis modelis — NAD 533 patefonas. Jo konstrukcija itin paprasta ir galbūt dėl to tokia vykusi — tai tiesiog drožlių plokštės lenta su kojelėmis ir varikliuku. Jokios pakabos ir jokių spyruoklių. Šis patefonų tipas yra pigiausias, todėl sutaupytus pinigus galima išleisti geresniam tonarmui ar kam nors kitam. Tačiau tokios konstrukcijos trūkumas — jautri reakcija į aplinkos virpesius, vaikščiojimą po kambarį, durų trenksmus.

Audio Note AN TT3

Audio Note AN TT3 modelis yra tarsi bandymas sujungti dviejų skirtingų tipų geriausias savybes – jis neturi nei tipiškai kietos pakabos, nei didžiulio svorio. Tačiau šis legendinės anglų firmos VOYD modelis (VOYD firmą įsigijo Audio Note UK) turi duslų polikarbonato diską, tris galingus ir itin kokybiškus motorus bei minkštą pakabą.Audio Note AN-TT Three Super
(14700 Lt), Audio Note An-1s/A-Vz (23000 Lt), Audio Note Io1 (700 Lt). Viso: 45500 Lt
 • Už: trys motorai, bene geriausi pasaulyje laidai ir tonarmas, polikarbonato diskas.
 • Prieš: visiškai neįkandama kaina.
 • Susumavus: vienas greičiausių, dinamiškiausių ir detaliausių girdėtų patefonų.
Visi kiti — minkštajai ir sukiajai grupei priklausantys modeliai. Tai ir Pro-Ject 0.5, ir Pro-Ject Perspective ir Kuzma Stabi. Toliau — apie kiekvieną iš jų plačiau.Pro-Ject 0.5

Tai pigiausias iš visų čia paminėtų grotuvų. Tokioje kainų kategorijoje lengviau šnekėti apie trūkumų nebuvimą negu apie privalumus. Tačiau šis austrų valdomos čekų firmos gaminys - tikrai vykęs. Masyvus diskas, minkšta pakaba, gera pagaminimo kokybė bei visai padorūs jungiamieji laidai lemia, kad šis modelis drąsiai būtų rekomenduojamas žengiantiems pirmąjį žingsnį į intriguojantį vinilo pasaulį. žinoma, jis neperteikia tos energijos ir užtikrinto grojimo jausmo, kokį gali sukelti brangesnieji konkurentai.Pro-Ject 0.5 (950 Lt)
 • Už: sunkus lieto metalo diskas, geros kokybės laidai.
 • Prieš: plastmasinis tonarmas.
 • Susumavus: bene pigiausias būdas išgirsti šiuolaikinių patefonų privalumus.


NAD 533

Tai klasikinio, jau apie 20 metų gaminamo patefono Rega Planar analogas, gaminamas pagal licenciją. Vien originalaus modelio per šį laikotarpį pasaulyje parduota apie 2 milijonai egzempliorių. Tai tikra nebrangių patefonų klasika. Viena pagrindinių sėkmės priežasčių — genialiai paprasta konstrukcija bei itin šauniai sukonstruotas Rega RB250 tonarmas, kurį naudoja daugelis gamintojų net ir labai brangiems patefonams. šis patefonas veikia tyliai ir užtikrintai. Jam beveik nereikia jokios priežiūros, nelabai yra ką derinti, o skamba jis išties puikiai. Prie puikaus tonarmo priderinus dar ir kokybišką galvutę, jau galima drasiai gąsdinti bet kokį CD grotuvą.NAD 533 (1700 Lt)
 • Už: geros kokybės tonarmas, dinamiškas skambesys.
 • Prieš: už šią kainą beveik nieko – gal tik prastoki laidai.
 • Susumavus: paprasta išvaizda ir klasikinė konstrukcija nešvaistantiems pinigų.


Pro-Ject Perspective

Skaidrusis gražuolis — ne butaforija. Tai tikrai puikus grotuvas. Puikus korpusas, precizinis guolis, tiksli ir klampi (dėl specialaus rezervuarėlio su silikono mase) pakaba bei visai neblogas tonarmas — visa tai jau leidžia pajusti geriausiųjų modelių alsavimą. Visapusiškai išbaigtas, leidžiantis itin preciziškai sureguliuoti galvutės padėtį (kas ITIN svarbu skambesio kokybei) šis mechanizmas skleidžia tokius garsus, kad daug kas net ir matydamas netiki, jog groja plokštelė. Lyginant su pigesniais modeliais  gerokai aiškesnė ir didesnė muzikinė erdvė, garsas tarsi „atlipęs“ nuo kolonėlių, puikūs ir sodrūs žemieji dažniai. Gal norėtųsi, jog jie būtų tampresni, tačiau tai tik smulkus priekabiavimas.Pro-Ject Perspective (3000 Lt)
 • Už: puiki išvaizda, lengvas ir detalus garsas.
 • Prieš: nepatyrusiam sunku teisingai suderinti.
 • Susumavus: puikus vidutinės klasės patefonas.


Kuzma Stabi / Stogi

Kalbant apie vadinamąjį Hi-End’ą, dažnai kyla klausimas: ar tai JAU Hi-End’as, ar dar ne? Klausydami šį patefoną aiškiai supratome  tai JAU Hi-End’as, kad ir koks kontraversiškas šis terminas būtų. Surinkinėdami šį gana archaiškai ar net juokingai atrodantį precizinės mechanikos stebuklą įsitikinome — suprojektuoti šiuolaikinį patefoną — ne juokai. Stebina tai, kad skirtingai negu CD grotuvuose, kur yra aiškus skirtumas tarp gražios fasadinės pusės ir paprastučio korpuso, šiame patefone apgalvota kiekviena smulkiausia detalytė. Nė vienas agregatas atskirai pastuksenus neskleidžia skardaus garso, visos judamos dalys taip preciziškai nušlifuotos, kad paleistos kelias minutes laisvai siūbuoja ar sukasi. Puikiai atiderintas pakabos klampumo ir masės santykis lemia, kad grojant šiam patefonui net gana smarkiai pastuksenus į jo korpusą per kolonėles negirdėti jokio papildomo garso! Aukščiausios klasės tonarmas leidžia reguliuoti visus galvutės padėties geometrinius ir masės parametrus. Net ir prispaudimo masę reguliuojantis svarelis — klampiai prijungtas prie pagrindinio vamzdelio ir leidžia itin tiksliai nustatyti prispaudimo masę.

Klausantis šio patefono išryškėja vienas aiškus plokštelės skambesio privalumas — nejučiomis muzika įtraukia taip, kad atsipeikėji tik pasibaigus plokštelei. Nuostabiai neįkyrus skambėjimas, natūralūs instrumentų tembrai, erdvi panorama bei galingas, sodrus ir detalus bosas — CD grotuvams nepasiekiamos savybės. Yra ir vienas didžiulis trūkumas — klausytis skaitmenio skambesio po to beveik neįmanoma. Nors apsiverk.Kuzma Stabi (9900 Lt), Kuzma Stogi (4800 Lt). Viso: 14700 Lt
 • Už: erdvus ir minkštas skambesys, galingi ir detalūs žemieji dažniai, reguliuojami visi galvutės padėties parametrai.
 • Prieš: nekokia išvaizda, brangu.
 • Susumavus: preciziškai pagamintas ir puikiai skambantis patefonas atsidavusiems.
Visi šie patefonai yra mechaniniai, vienintelė vieta, kur teka elektros srovė — jų varikliukai. Todėl nei mygtukų, nei distancinio valdymo pultelių juose nėra. Be to, kiekvienas jų gali būti komplektuojamas su įvairiais tonarmais bei galvutėmis, o nusipirkus juos būtina preciziškai suderinti. žinoma, geras pardavėjas gali tai padaryti, tačiau mums pasirodė per didelė prabanga atiduoti šį malonumą į kieno nors kito rankas.

Toliau: Vinilo kultas: galvutės ir priedai (Gramofonas Nr.2, 2001 m.)Daugiau šia tema:
Išrinkta įdomiausia Klaipėdos Hi-End parodos sistema
Kiekvienam po Pro-Ject patefoną!
Pro-Ject 6 Perspex su magnetine pakaba
Griebk savąjį Rega P1
Archyvuok plokšteles su Numark
Neįprastas Pro-Ject Genie
Pro-Ject Expression su akrilo disku (patikslinta)
Geriausi Linn produktai trumpam aplankys Lietuvą
Denon naujienos — namų kino evoliucija ir dvikanalis renesansas
Žavus ir baltas Goldring patefonas
Lazerinis patefonas, arba šviesos galia vinilo grioveliuose
Minimali atgaiva vinilui — NAD 555
Nevienareikšmiai, tačiau iškalbingi apklausos rezultatai (Audio Gourmet 2007)
Avid įkūrėjas į Klaipėdą atveža geriausią savo patefoną (patikslinta)
Avid Diva II — muzika prasideda čia
Vinilo kultas: galvutės ir priedai (Gramofonas Nr.2, 2001 m.)
Vinilo kultas: Hiroyasu Kondo (Gramofono archyvo Nr.2, 2001 m.)
Vinilo kultas: Simon York (Gramofono archyvo Nr.2, 2001 m.)
Vinilo kultas: Peter Qvortrup (Gramofono archyvo Nr.2, 2001 m.)
Vinilo kultas: Franc Kuzma (Gramofono archyvo Nr.2, 2001 m.)
Vinilo kultas: George Cardas (Gramofono archyvo Nr.2, 2001 m.)


Rašykite komentarus
Autorius (maks. 30 simbolių)
Komentaras (maks. 1000 simbolių)
 
Kviečiame skaitytojus reikšti savo nuomonę civilizuotai, gerbiant kitų asmenų pasisakymus. UAB FONOGRAFIKA pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, kito asmens vardu pasirašytus, šmeižiančius, įžeidžiančius, žeminančius žmogaus garbę ir orumą, pažeidžiančius Lietuvos Respublikos įstatymus, reklamuojančius, kurstančius nelegaliems veiksmams skaitytojų komentarus. Privalome informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat galime tai padaryti savo iniciatyva. Pastebėję netinkamus komentarus, prašome informuoti mūsų kolektyvą adresu redakcija@gramofonas.lt.

Atgal

   

Į viršų

Keisti prenumeratos nustatymus
Prisiminti mane prie šio kompiuterio.
Pamiršote savo slaptažodį

Klausimėlis ir atsakymai matomi tik registruotiems vartotojams
Naujausios
Paskutinio posto t... [93]
Namų kinas [95]
Laidai kolonėlėms [1226]
Ką dabar groja tav... [2651]
Kasdieninė kava [208]
Reel to Reel [567]
A klasės stiprintu... [1167]
Rimtų bachūrų rupo... [1002]
Wilson Audio Magnu... [817]
HIGH END MUNICH 2018 [15]
Mano sielos ruporas [2747]
Ezoterika Jums! [1556]
Kad nebutu li0dna :) [107]
Muzikos namelis [224]
Šimtmetis su muzika [721]
Dvijuostės ruporin... [4660]
Ar Hi Fi vis dar p... [765]
SYSTEM ONE APARATŪRA [17]
Kantrybės riba [68]
DLNA [34]
Tinklo grotuvas [121]
RaspberryPi  [131]
Pradinis stiprintu... [32]
Celestion SL600si ... [6]
Visaton DIY projek... [100]
Pasyvus preampas [34]
Lentynines kolonel... [535]
Fonokorekciniai st... [10]
Patefonu galvutes [47]
Pirmas biudžetinis... [86]

Populiariausios
Dvijuostės ruporin... [4660]
Mano sielos ruporas [2747]
Ką dabar groja tav... [2651]
Skaitmeninio forma... [1934]
Skirtingų akustiko... [1646]
Ezoterika Jums! [1556]
Media PC ir kiti s... [1369]
Tarpblokiniai laid... [1265]
Laidai kolonėlėms [1226]
A klasės stiprintu... [1167]
Rimtų bachūrų rupo... [1002]
super laidai [975]
Atlikti testai! [942]
Biudžetinis tarpbl... [924]
Wilson Audio Magnu... [817]
Ar Hi Fi vis dar p... [765]
Šiuolaikinės lenty... [745]
Mano pafas :) [741]
Šimtmetis su muzika [721]
Gramofono meet'as ... [673]
Kavavirės ir malūn... [653]
YouTube videos  [645]
CD ar PLOKŠTELĖ [594]
Merdėjam... [591]
Pagaliau turiu pin... [590]
LCD ar Plasma [570]
Reel to Reel [567]
Lentynines kolonel... [535]
Iš kur perkat vini... [527]
DIY koloneles dide... [527]