Naujienos
Žurnalas
Klubas
E-Krautuvė
Pradžia » Klubas » Muzika » Straipsniai
Nadja: Lėtos šalčio gėlės [2]
„Nematomas“ King Crimson frontmenas Adrianas Belew [4]
Pateptųjų duetai [15]
Groti sudėtingą muziką pagaliau vėl negėda  
Natacha Atlas – „žmoguje įkūnytas Gazos ruožas“  
Visgi kaip teisingai — Jack Johnson ar Joe Jackson?  [1]
Tribes Of The City ruošia specialų dainų kokteilį Kaunui 
Šlifuotojas Nick Cave ir jo „blogio sėklos“ sensta, bet nepasiduoda  [1]
Naujas hipių elfės Joni Mitchell kulto proveržis 
Vien tik rokas valdo mus [7]
  Daugiau »
Jubiliejinis „Vilnius Jazz“ sutrauks geriausius savo kartos improvizuotojus 
Jubiliejinis „Vilnius Jazz” pranoks pats save – jo pažiboms meldžiasi kelios kartos! 
“Swampfest 2017” - pabėgimas nuo masinės kultūros [1]
VIII Tarptautinis Indijos klasikinio meno festivalis „SurSadhana’16“ 
„Vilnius Jazz“ 29-tą kartą grįžta į sostinę su trenksmu ir visa puokšte žvaigždžių 
29-ajame „Vilnius Jazz“ festivalyje improvizuos genijai! 
Latvijoje koncertuos grupė „Sofa Surfers“ 
29-asis „Vilnius Jazz“ skelbia pirmąsias festivalio grupes ! 
Kultūrinio veiksmo „Kometa“ atskrieja į Rygą 
Išleista knyga „Sunkūs metai: 2015“ 
  Daugiau »
Aivaras
Sage & Fool
 [3]
Donis
Vacuum
 
Sala
shcut enteRing worts
 
Girnų giesmės
Rupūs miltai
 [1]
Various Artists
ЗА4ИСТКА – fuck the modern world
 
Moby
Live — Hotel Tour 2005
 [3]
Arab Strap
The Last Romance
 
Jamiroquai
Dynamite
 [8]
The Protagonist
Songs Of Experience
 
Faithless
Live At Alexandra Palace
 [6]
  Daugiau »
Prancūzų smuikininko D. Pifarély solo Rūdninkų knygyne 
Paperkantis Diary of Dreams nuoširdumas [16]
Icetodiron 2007 trečias epizodas arba kaip apsauga bandė nužudyti švedus [1]
Juodieji Luftwaffe sparnai, žydrasis AIT! aksomas ir išbarstytas Boyd Rice parakas. [11]
Nordic Audio Modern 2007 DE (Deutschland): Kolios benefisas [12]
„Neglamūrinio“ Vilnius Jazz 2007 belaukiant [1]
Sportbačiai purve arba kaip aš išgyvenau Hurricane‘ą [3]
Icetodiron 2007 — kartais ir vilkai paslepia iltis [1]
Placebo Vilniuje: šokoladiniai saldainiukai su čili įdaru [10]
Tarpinis finišas: Wozu ima Eurorock'ą [5]
  Daugiau »
ZONA Music svetainė
Vilnius Jazz
PILOTAS.LT - Architektūra ir kultūra: kasdien
Fotoakademija – profesionali Nikon, Carl Zeiss, Novoflex įranga fotografams
Groti sudėtingą muziką pagaliau vėl negėda
Dovydas Bluvšteinas
2008 m. rugpjūčio 01 d.
Po aštunto dešimtmečio pradžios progresyvaus roko virsmo į susireikšminusią pompastišką stadioninę pabaisą jis dėsningai buvo nurašytas į muzikos istorijos šiukšlyną. Devinto dešimtmečio neo-prog grupės (Marillion, Pendragon) sugebėjo tik parazituoti iš didžiųjų pirmtakų (Yes, Genesis, Moody Blues) palikimo, savo beviltiškumu primindamos, kad senojo monstro mirtis buvo savalaikė ir sveikintina.

Noras kurti sudėtingesnės struktūros, puikios atlikimo technikos reikalaujančią muziką atgimė tik pačioje XX a. pabaigoje. Amerikoje susiformavo perfekcionistinė alternatyvaus roko atmaina math-rock (Shellac, Chavez) ir metalo progressive-metal (Tool, Dream Theater). Atsiradęs kadaise kaip minimalistinė alternatyva roko besaikiškumui post-rokas (Bark Psychosis, Tortoise) palaipsniui plėtė išraiškos priemonių arsenalą ir ilgainiui pats tapo panašus į prog-roką (Sigur Ros, Arcade Fire).
Jau kelis metus pastebimas sudėtingesnių roko stilių atgimimas – vis daugiau kalbama apie nu-prog (naujausią prog-roko atmainą), nu-gaze (šiuolaikinę shoegaze atlikėjų bangą), post-metal (intelektinę metalo atšaką), ir neo-psychedelia (eilinę psichodelinio roko reinkarnaciją).The Mars Volta
The Bedlam in Goliath
2008 GSL, Universal

The Mars Volta susikūrė iširus kylančiai Teksaso emo grupei At the Drive-In, kuriai muzikos spauda pranašavo „naujos Nirvanos“ ateitį. Sprendžiant iš grupės narių priklausomybės ligų ir su jomis susijusių mirčių istorijos, ji tikrai galėjo pretenduoti į vietą roko Olimpe, tačiau du grupės nariai – vokalistas Cedric Bixler-Zavala ir gitaristas-prodiuseris Omar Rodriguez-Lopez – nesusižavėjo taikymosi prie platesnės auditorijos skonių perspektyva ir 2001 įkūrė The Mars Volta.

Ekstravagantiškas prog-roko, hardcore, free džiazo ir psichodelikos mišinys su Lotynų Amerikos muzikos intarpais ir sunkiai šifruojamais mistiniais tekstais greitai pelnė The Mars Volta kultinį statusą. Jų draugais ir rėmėjais tapo Red Hot Chili Peppers, o gitaristas John Frusciante de facto yra studijinis grupės narys – jis dalyvavo visų jų albumų įrašuose.

Ketvirtas The Mars Volta albumas The Bedlam in Goliath, kaip ir pirmi du, yra konceptualus, t.y. skirtas vienai temai. Šį kartą tai okultinių jėgų įtaka žmonių gyvenimui. Tokį pasirinkimą inspiravo istorija, neva grupėje atsiradus spiritizmo seansams naudojamai būrimo lentelei vidža, ją ėmė persekioti nelaimės. The Bedlam in Goliath – vientisesnis už ankstesnius darbus, jame mažiau egzotiškų intarpų, dauguma kompozicijų yra greitos, dinamiškos. Galinga garsų lavina tarsi skirta priblokšti klausytoją intensyvumu, idėjų gausa ir skambesio tobulumu. Atradę puikiai jų sugebėjimus atskiedžiančią muzikinę formą, The Mars Volta vaikinai tarsi skuba juos visus kuo greičiau išbandyt ir parodyt sau ir kitiems – „Žiūrėkit, kaip mes galim“.Motorpsycho
Little Lucid Moments
2008 Rune Grammaphon NW

Norvegų eksperimentinio roko trio Motorpsycho per beveik dvidešimt egzistavimo metų ir išleido apie dvidešimt albumų, kurių stilistika aprėpė plačiausią teritoriją nuo metalo iki elektroninio džiazo. Eksperimentuodami su įvairiais stiliais, jie neprarado nuo pat pradžių dominavusio jų kūryboje psichodelinio prado. Nesvarbu, ar jie grotų paprastas roko dainas, ar improvizuotų su džiazo muzikantais, ar kurtų elektroninių garsų garso peizažus, Motorpsycho yra nesunkiai atpažįstami.

Prisotintas garsų, daugiasluoksnis erdvinis skambėjimas tarsi apgaubia klausytoją, tačiau jis niekada nėra perkrautas ar pernelyg nudailintas. Paprastai ilgokos, didele dalimi instrumentinės kompozicijos su minimumu vokalo atitinka psichodelinės muzikos kanonus. Pasikartojančios frazės, pulsacija, palaipsninis, tiksliai apskaičiuotas ir kontroliuojamas dinamikos augimas suteikia besiklausančiam ne vien estetinių, bet ir malonių fiziologinių pojūčių. Nenuostabu, kad išlikdami eksperimentine, nekomercine grupe, Motorpsycho jau daug metų turi didžiulę ištikimų gerbėjų armiją visoje Europoje.

Albumas Little Lucid Moments yra ko gero brandžiausias Motorpsycho darbas, kuriame grupė iš dalies grįžta prie ištakų –sunkaus psichodelinio roko, tačiau jo skambėjimas jau yra gerokai praturtintas gausia per daug metų įgyta stilistinių eksperimentų patirtimi. Battles
Mirrored
2007 Warp

Niujorko kvartetas Battles – tai savotiška post-/math-roko supergrupė, nes ją sudaro garsių alternatyvaus roko grupių Helmet, Don Caballero ir Lynx nariai bei elektronikos manipuliatorius Tyondai Braxton, garsaus avangardinio džiazo muzikanto Anthony Braxtno sūnus. Nuo 2004 metų atkeipę į save dėmesį keliais originaliais EP, Battles pernai išleido debiutinį albumą Mirrored.

Battles yra gerokai nutolę nuo roko šaknų ir vargu ar juos galima būtų priskirti prie naujos progresyvaus roko bangos. Sudėtinga ritmika, netikėti kompozicijų vingiai, gausybė neįprastai skambančios elektronikos ir transformuoto vokalo intriguoja ir prikausto dėmesį. Puikus humoro jausmas ir gan ironiškas požiūris į savo kūrybą atskiria Battles nuo rimtų (suprask — nuobodžių) akademinių eksperimentatorių. Panašią, Frank Zappa palikimo inspiruotą muziką jau daug metų kuria buvęs funk-metal grupės Faith No More vokalistas Mike Patton su grupe Fantomas.

Naujas tendencijas muzikoje gerai atspindi faktas, kad pernai britų roko primityvizmo bastionas žurnalas New Musical Express savaitės daina išrinko Battles kūrinį Atlas. Tokia nuolaida nekenčiamam intelektualumui reiškia vieną – NME pripažino, kad prog-rokas grįžo į madą.
Daugiau šia tema:
Visgi kaip teisingai — Jack Johnson ar Joe Jackson?
Šlifuotojas Nick Cave ir jo „blogio sėklos“ sensta, bet nepasiduoda
Naujas hipių elfės Joni Mitchell kulto proveržis
Vien tik rokas valdo mus
Roko jaunimas ginkluojasi smuikais, mandolinomis ir akordeonais
Du muzikinės karjeros tęsimo receptai
Efektingas Jack White roko puolimas dviem frontais


Rašykite komentarus
Autorius (maks. 30 simbolių)
Komentaras (maks. 1000 simbolių)
Kviečiame skaitytojus reikšti savo nuomonę civilizuotai, gerbiant kitų asmenų pasisakymus. UAB FONOGRAFIKA pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, kito asmens vardu pasirašytus, šmeižiančius, įžeidžiančius, žeminančius žmogaus garbę ir orumą, pažeidžiančius Lietuvos Respublikos įstatymus, reklamuojančius, kurstančius nelegaliems veiksmams skaitytojų komentarus. Privalome informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat galime tai padaryti savo iniciatyva. Pastebėję netinkamus komentarus, prašome informuoti mūsų kolektyvą adresu redakcija@gramofonas.lt.

Atgal

   

Į viršų

Keisti prenumeratos nustatymus
Prisiminti mane prie šio kompiuterio.
Pamiršote savo slaptažodį

Klausimėlis ir atsakymai matomi tik registruotiems vartotojams
Naujausios
Paskutinio posto t... [93]
Namų kinas [95]
Laidai kolonėlėms [1226]
Ką dabar groja tav... [2651]
Kasdieninė kava [208]
Reel to Reel [567]
A klasės stiprintu... [1167]
Rimtų bachūrų rupo... [1002]
Wilson Audio Magnu... [817]
HIGH END MUNICH 2018 [15]
Mano sielos ruporas [2747]
Ezoterika Jums! [1556]
Kad nebutu li0dna :) [107]
Muzikos namelis [224]
Šimtmetis su muzika [721]
Dvijuostės ruporin... [4660]
Ar Hi Fi vis dar p... [765]
SYSTEM ONE APARATŪRA [17]
Kantrybės riba [68]
DLNA [34]
Tinklo grotuvas [121]
RaspberryPi  [131]
Pradinis stiprintu... [32]
Celestion SL600si ... [6]
Visaton DIY projek... [100]
Pasyvus preampas [34]
Lentynines kolonel... [535]
Fonokorekciniai st... [10]
Patefonu galvutes [47]
Pirmas biudžetinis... [86]

Populiariausios
Dvijuostės ruporin... [4660]
Mano sielos ruporas [2747]
Ką dabar groja tav... [2651]
Skaitmeninio forma... [1934]
Skirtingų akustiko... [1646]
Ezoterika Jums! [1556]
Media PC ir kiti s... [1369]
Tarpblokiniai laid... [1265]
Laidai kolonėlėms [1226]
A klasės stiprintu... [1167]
Rimtų bachūrų rupo... [1002]
super laidai [975]
Atlikti testai! [942]
Biudžetinis tarpbl... [924]
Wilson Audio Magnu... [817]
Ar Hi Fi vis dar p... [765]
Šiuolaikinės lenty... [745]
Mano pafas :) [741]
Šimtmetis su muzika [721]
Gramofono meet'as ... [673]
Kavavirės ir malūn... [653]
YouTube videos  [645]
CD ar PLOKŠTELĖ [594]
Merdėjam... [591]
Pagaliau turiu pin... [590]
LCD ar Plasma [570]
Reel to Reel [567]
Lentynines kolonel... [535]
Iš kur perkat vini... [527]
DIY koloneles dide... [527]